Олимпиада: Индийката Зарийн е готова да излезе от сянката на Мери Ком, казва треньорът
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-04-10 | 09:55:49

Двукратният световен шампион по бокс Никхат Зарийн е готова да излезе от сянката на другата индийска MC Мери Ком с медал на Олимпиадата в Париж, треньор Блас Иглесиас Фернандес каза.

Шесткратната световна шампионка MC Мери Ком е лицето на женския бокс в Индия и нейната знаменита кариера вдъхнови биографичен филм за Боливуд през 2014 г.

Тя спечели бронзов медал в категория муха на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., за да затвърди наследството си и обяви пенсионирането си по-рано тази година.

Зарийн ще направи олимпийския си дебют в дисциплината 50 кг в Париж и Фернандес очаква 27-годишната да се завърне с медал около врата си.

„Това е време за Никхат да се докаже“, каза кубинката в медийно съобщение на Спортния орган на Индия (SAI) във вторник.

„Вярно е, че тя е живяла в сенките на Мери Ком, но сега е нейният шанс да докаже себе си и да направи Индия горда.“

От 1990 г. насам Фернандес работи с най-добрите индийски боксьори, включително Мери Ком, и е единственият чужденец, спечелил най-високото отличие на Индия за треньор.

Понастоящем треньор с висока производителност на Индия, 68-годишният играч беше особено доволен от осведомеността за халката на Zareen.

„Обичам бокса (стила) на Nikhat. Тя е много интелигентна. Тя има добра тактика на ринга,” каза той.

Индия може да очаква втори боксов медал в състезанието за жени, ако Ловлина Боргохайн, която спечели бронза в полусредна категория на Олимпийските игри в Токио, успее да открие своя „инстинкт на убиец“, каза Фернандес.

„Ловлина трябва да покаже повече инстинкт на убиец“, каза той за боксьора, който трябваше да премине от 69 кг на 75 кг след преразглеждането на олимпийските категории.

„Видях някои от нейните двубои и мисля, че ги загуби, защото Ловлина не беше достатъчно агресивна и проактивна.

„Ако успее да се боксира с потенциала си, тя може да завърши сред медалистите в Париж.“

Индия има четири квотни места за жени за Париж.

Фернандес се надяваше, че мъжете боксьори ще се представят добре на световните квалификации в Банкок, където Индия потенциално може да спечели девет места в Париж.

„Смятам, че Nishant Dev и Amit Panghal могат да се справят с квотите за Париж. И двамата имат потенциал да направят това“, каза той.

„Мъжкият бокс е много труден и не трябва да се сравнява с женския, където състезанието е относително по-лесно.“

Източник: aljazeera.com